C.B.S.E Cluster 13 Athletic championship

XVIII C.B.S.E. ATHLETICS  CLUSTER HELD AT  P. M. L. S. D. CHANDIGARH

ON  Oct 4, 2017 to Oct. 7, 2017

GOLD- 27                   SILVER-07           BRONZE-26

 

UNDER 14 GIRLS

1.       NAVNISH  KAUR: (IX)

100 meter race (2nd POSITION)

4x100 METER RELLAY RACE (1ST POSITION)

2.       SATVINDER KAUR: (VIII)

400 METER RACE (3RD POSITION)

LONG JUMP (1ST POSITION)

4x100 METER RELLAY RACE (1ST POSITION)

3.       SURPREET KAUR: (VIII) D.N.

800 METER RACE (2nd POSITION)

4x100 METER RELLAY RACE (1ST POSITION)

4.       PRABHJOT KAUR: 4x100 METER RACE (1ST POSITION) (VII)

5.       HARMANPREET KAUR: 4x100 METER RELLAY RACE (1ST POSITION) (VII)

UNDER 14 BOYS

1.       VARDAN AGGARWAL: (IX)

100 meter race (3RD  POSITION)

400 METER RACE (2ND POSITION)

2.       LOVEPREET: (IX)

800 METER RACE (3RD POSITION)

 


UNDER 17 BOYS

1.       AYANK GUPTA: (XI)

100 meter race (3RD  POSITION)

200 METER RACE (3RD POSITION)

4x100 METER RACE (3RD POSITION)

4x400 METER RACE (1ST POSITION)

 

2.       NAMAN RATHOUR: (IX)

3000 METER RACE (3RD POSITION)

1500 METER RACE (3RD POSITION)

4x100 METER RACE (3RD POSITION)

4x400 METER RACE (1ST POSITION)

 

3.       SWRAJ THAKUR: (XI)

LONG JUMP (2ND POSITION)

TRIPPLE JUMP (2ND POSITION)

4.       INDERPREET SINGH: (XI)

4x100 METER RACE (3RD POSITION)

4x400 METER RACE (1ST POSITION)

5.       HARSHDEEP SINGH: (XI)

4x100 METER RACE (3RD POSITION)

4x400 METER RACE (1ST POSITION)

6.       JASKIRAT SINGH: (IX)

4x100 METER RACE (3RD POSITION)

4x400 METER RACE (1ST POSITION)

 

 

UNDER 17 GIRLS


1.       GAGNEET KAUR: (X)

1500 METER RACE (1ST POSITION)

4x100 METER RACE (1ST POSITION)

4x400 METER RACE (1ST POSITION)

2.       DAVINDER KAUR: (X)

800 METER RACE (1ST POSITION)

4x100 METER RACE (1ST POSITION)

4x400 METER RACE (1ST POSITION)

3.       DALJEET KAUR: (X)

200 METER (3RD POSITION)

400 METER (3RD POSITION)

4x100 METER RACE(1ST POSITION)

4x400 METER RACE (1ST POSITION)

4.       AKANKSHA DARIA: (XI)

4x100 METER RACE (1ST POSITION)

4x400 METER RACE (1ST POSITION)

5.       RASLEEN KAUR: (XI)

SHOTPUT (3RD POSITION)

4x100 METER RACE (1ST POSITION)

4x400 METER RACE (1ST POSITION)

  

UNDER 19 GIRLS

1.       RUPAL SHARMA: (X)

1500 METER RACE (1ST POSITION)

3000 METER RACE (1ST POSITION)

4x100 METER RACE (3RD POSITION)

4x400 METER RACE (3RD  POSITION)

2.       PRIYA REGMI: (IX)

400 METER RACE (2ND POSITION)

800 METER RACE (1ST POSITION)

4x100 METER RACE (3RD POSITION)

4x400 METER RACE (3RD  POSITION)

3.       MANMEET : (VIII)

LONG JUMP (2ND POSITION)

4x100 METER RACE (3RD POSITION)

4x400 METER RACE (3RD  POSITION)

4.       ROBINPREET KAUR: (XII)

4x100 METER RACE (3RD POSITION)

4x400 METER RACE (3RD  POSITION)

5.       MANJYOT KAUR: (XII)

SHOTPUT (1ST POSITION)

DISCUSS (3RD POSITION)

4x100 METER RACE (3RD POSITION)

4x400 METER RACE (3RD  POSITION)

 

 

 

13th CBSE CLUSTER ATHLETIC CHAMPION SHIP(2014-2015)
1.) Gold----- 20

2.) Silver----- 8

3.) Bronze----9

Under 16 Girls

1.)      Sakshika Chauhan- 04 (gold medals)

a.)       400 meter.

b.)      800 meter.

c.)       4x100 meter relay

d.)      4x400 meter. Relay

2.)      Kritika Saini- 03 gold medals

a.)       1500meter.

b.)      4x100meter relay

c.)       4x400 meter relay

3.)      Khushboo Jain- 2 gold medal , 1 silver medal and 1 bronze.

a.)       4x100meter.(gold)

b.)      4x400meter.(gold)

c.)       100 meter. (silver)

d.)      200meter. (Bronze)

4.)      Jasmine Kaur- 2 gold medal

a.)       4x100meter relay

b.)      4x400 meter relay

5.)      Nupur Bharadwaj- 2 gold medal

a.)       4x100 meter relay

b.)      4x400 meter relay

6.)      Kamaldeep Kaur- 1 gold medal

a.)       Discuss Throw

7.)      Manjot Kaur- 1gold medal

a)        Shotput Throw

Under 19 girls

1.)      Pooja Sharma- 1 gold medal, 2 silver medal and 1 bronze medal
a.) 4x400 meter relay (gold medal)

b.)      200 meter (silver medal)

c.)       4x100 meter relay (silver medal)

d.)      100 meter (Bronze medal)

 

2.)      Kajol Sharma- 1 gold medal and 1 silver medal

a.)       4x400 meter relay (gold medal)

b.)      4x100 meter relay (Silver medal)

3.)      Tejpreet Kaur- 1 gold and 2silver medals

a.)       4x400 meter relay (gold medal)

b.)      4x100 meter relay (silver medal)

c.)       400 meter (silver medal)

4.)      Harpreet Kaur- 1 gold medal, 1 silver medal and 1 bronze

a.)       4x400 meter relay (gold medal)

b.)      4x100 meter relay (silver medal)

c.)       800 meter (Bronze medal)

          5) Harmandeep Kaur- 1 gold medal and 1 silver medal

              a.) 4x400 meter relay (Gold medal)

               b.) 4x100 meter relay (Silver medal)

     Under 19 boys

1.)      Pankaj Tomar- 2 bronze medal

a.)       200 meter

b.)      4x100 meter relay

2.)      Vijender-1 bronze medal

a.)       4x100 meter relay

3.)      Mohit kaumar- 1 Bronze medal

a.)       4x100 meter relay

4.)      Amit Tomar- 1 Bronze medal

a.)       4x100 meter relay

5.)      Bikraak Singh- 1 Bronze medal

a.)       4x100 meter relay 

UNDER 16 GIRLS DECLARED AS CHAMPIONS

 

And
GURUNANAK MISSION PUBLIC SCHOOL DECLARED AS OVER ALL CHAMPION OF 13th CBSE CLUSTER ATHELETICS CHMPIONSHIP

______________________________________________________________________________________

HEARTIEST Congratulations TO ALL OUR STUDENTS, THEIR PARENTS AND TEACHING FRATERNITY FOR THE STUPENDOUS SUCCESS OF OUR STUDIOUS STUDENTS IN CBSE CLUSTER 13 ATHLETIC MEET, 2013-14 , HELD IN CHANDIGARH.

Guru Nanak Mission Public School has made its presence felt by winning 21 Gold , 18 Silver And 4 Bronze and by becoming overall champion of the Athletic Meet. 14 Students of the school are selected to compete at theNational level .The credit for all this, goes to sincere students, dedicated teachers and an experienced principal who has provided the congenial working atmosphere and the requisite facilities to help the students materialise their dreams. Our achievements are as following:-

XIII C.B.S.E.13 CLUSTER ATHLETIC MEET
- UNDER 14 GIRLS

  1. Manjot Kaur- SHOTPUT- I With BEST ATHLETE
  2. RELAY 4X100 Mtr.II Position
    1. Jasmine kaur
    2. Robinpreet kaur
    3. Amarjot Kaur
    4. Manjot Kaur
    5. Nupur Bhardwaj

    · UNDER 14 BOYS

    1. Sushant Choudhary 400 Mtr. II position

    · UNDER 16 GIRLS

    1. Tejpreet kaur 100 Mtr. III Position
    2. Sakshika 800 Mtr. II and 400 Mtr. II Position
    3. Khushboo LONG JUMP II Position
    4. Kamaldeep kaur DISCUSS THROW I position
    5. RELAY: - 4x100 Mtr. & 4x400 Mtr. I Position
          1. Tejpreet kaur
          2. Sakshika
          3. Khushboo
          4. Kritika
          5. Kamaldeep kaur

      · UNDER 16 BOYS

          1. Arbaaz khan SHOTPUT I position
          2. Vijender singh 400 Mtr I and 800 Mtr III position

      · UNDER 19 BOYS

          1. Mohit Kumar LONG JUMP II Position and Triple Jump II Position
          2. Deepak Kumar 5000 Mtr III position

      · UNDER 19 GIRLS

          1. Kajol 1500 Mtr I position & 3000 Mtr I position
          2. Harpreet kaur 800 Mtr II position
          3. Pooja 100 Mtr IInd and 200 Mtr III position
          4. Relay 4x100 Mtr. II position
            1. Pooja
            2. Kajol
            3. Karishma
            4. Harpreet kaur (I)
            5. Harpreet kaur(II)
          5. Relay 4x400 Mtr I position
            1. Pooja
            2. Kajol
            3. Karishma
            4. Harpreet kaur
            5. Jasmeen kaur

      OVER ALL POSITiON

          • GOLD-21
          • SILVER-18
          • BRONZE -04
          • UNDER 14 TEAM II POSITION
          • UNDER 16 TEAM I POSITION
          • UNDER 19 TEAM I POSITION
          • OVER ALL CHAMPIONSHIP I POSITION

      14 SELECTED FOR NATIONAL